Conductix-Wampfler Yılport RTG lerini elektriğe dönüştürüyor

28.12.2010
E-RTG

Paylaş:
Share on Twitter Share on Facebook Share on LinkedIn Share by Email

Conductix-Wampfler Türkiye Ofisi RTG vinçlerin elektrikli olarak dönüştürülmesi için Yılport Liman İşletmeleri ile anlaşma sağladı. Weil am Rhein’de geliştirilen “E-RTG” teknolojisi, Türkiye’nin en büyük ve en hızlı gelişen konteynır limanlarından biri olan Yıldırım Gruba bağlı Yılport’ ta ki 18 vinçte kullanılacak.

Conductix-Wampfler projenin ana yüklenicisi olarak; vinçlerin dönüştürülmesi, çelik yapı işlerinin tamamlanması, ana trafo merkezinden sahada ki baranın besleme noktasına kadar enerji getirilmesi işleri için hem yurtdışı hem de yerli üreticilerle anlaşarak Türk firmalarla Almanya arasındaki ortak köprüleri bir kez daha sağlamlaştırdı.

Maliyetleri azaltırken çevreyi koruyoruz
Limanlarda Dizel RTG’ler tüketilen enerjinin neredeyse yarısını oluşturur ve bu yüzden CO2 salınımının önemli bir bölümünden sorumludurlar. Dizel benzin fiyatlarının sürekli olarak artması ve çevre korumasının giderek daha fazla önem kazanmasından dolayı, birçok işletmeci zorunlu vinçler için alternatif enerji konseptleri aramaktadır. Conductix-Wampfler’in E-RTG sistemlerini kullanarak, bu vinçler, hızlı bir şekilde maliyet tasarruflu, çevre dostu elektrikli çalışmaya dönüştürülebilir. Bu sistem, Drive-In, Plug-In ya da bir motorlu kablo makarasıyla sağlanabilir.

Conduxtix-Wampfler olarak altyapı ve deneyimimize güvenerek herhangi bir liman işletmesine tam uyan bir sistemi projelendirerek sunabiliriz.

Yılport’ta Drive-in ile yola devam
Conductix-Wampfler, Yılport Limanındaki RTG’leri Drive-In sistemi kullanarak dönüştürecektir. Bu sistem, manuel takma ya da çıkarma olmadan vinçlerin şerit değiştirebilmesini sağlamaktadır. Her blok değişiminden sonra, vinç ve iletken ray otomatik olarak temas kurarak yoluna devam eder.

Toplam 18 vincin yeniden inşa edileceği projede, 11 şerit için 6 km’ den fazla 0813 iletken ray sistemi monte edilecektir. İletken raylar, 1000 Amper taşımakta olup dört paralel kutba sahip olacaktır.

Dünya çapında 700’den fazla dönüşüm
Türkiye’de ilk kez Yılport Konteynır Terminali’ nden gelen bu sipariş, Conductix-Wampfler için ilk E-RTG dönüşüm projesi değildir.Son dört yılda, firmamız Çin, Kore ve Japonya’da liman işletmecileri için sayısız benzeri siparişleri yerine getirmiştir. “Şimdi 700'den fazla E-RTG sistemimiz dünya çapında kullanılmakta ve bizi bu alanda pazar lideri yapmaktadır" şeklinde ifade etmektedir, Conductix Wapfler CEO, Daniel Dörflinger. E-RTG'ye dönüşümler, müşterilerimize 53 milyon USD'den fazla tasarruf sağladı ve 51 milyon ton CO2 salınımından kurtardı.